Sprawdź nasze atrakcje

Zawoja to wyjątkowo atrakcyjna miejscowość ciągnąca się na długości 18 km nad rzekami: Skawica, Jaworzyna i Mosorczyk. Położona w Beskidzie Żywieckim, bezpośrednio u stóp Babiej Góry – majestatycznej pani tego regionu, która jak magnes przyciąga turystów żądnych wrażeń.

Wyjątkowa lokalizacja sprzyja walorom wypoczynkowym i sportowym. Znajdziemy tu wszystko, odpocząć od gwaru miasta i stresującego życia: malownicze krajobrazy, góralskie tradycje i atrakcje dla całych rodzin.

Taras widokowy.

Królowa Beskidów – nieprzewidywalna i tajemnicza. Ci, którzy choć raz mieli okazję ją odwiedzić, wiedzą, że bez trudu przyciąga do siebie miłośników górskich wypraw.

Jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego i poza Tatrami najwyższym szczytem w Polsce, zaliczanym do Korony Gór Polski.

W uznaniu niezwykłych walorów przyrodniczych Babiogórski Park Narodowy został wpisany w 1977 r. na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

Choć bywa bardzo kapryśna oferuje prawdziwie wysokogórską wspinaczkę i zapierające dech w piersiach widoki. Ach sławne wschody słońca!

Wejście zimą przy dobrej pogodzie i dla odpowiednio przygotowanych turystów nie jest, wbrew pozorom, trudne technicznie – dla gości Zawoja Residence możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych.

 Babia Góra jest również idealnym miejscem dla narciarzy skiturowych.

babia-gora-1(1)
1440px-Schronisko_na_Markowych_Szczawinach_BG2(1)

Bilard

znajduje się na wysokości 1180 m n.p.m., na północnych stokach Babiej Góry. Obecny budynek został postawiony od nowa i udostępniony dla turystów w 2009 roku.

Strefa relaksu

Ośrodek Turystyczno Narciarski Mosorny Groń (1045 m npm) w Zawoi Policzne składa się z kolei linowej i narciarskiej trasy zjazdowej, a w okresie letnim rowerowej trasy zjazdowej.

Niemal 1,5 km trasa z pięknym widokiem na Babią Górę jest w przeważającej części oznaczona kolorem czerwonym – czyli jest średnio trudna.

Stok jest profesjonalnie przygotowywany dzięki armatkom śnieżnym i ratrakom. Jest dobrze oświetlony, więc można z niego korzystać także w godzinach wieczornych. Przy dolnej stacji wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz szkółka narciarska. Obok działa również wyciąg orczykowy dla początkujących narciarzy.

wyciag-krzeselkowy
g15

Tężnia solankowa

To kompleks 3 wyciągów orczykowych: dwa duże o długości 410 m oraz jeden mały o długości 150 m.

Stoki ubijane ratrakiem i sztucznie naśnieżane. Przy stacji wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska oraz bar.

Ruska bania

Babia GóraTrails to kompleks 20 km górskich tras rowerowych tzw. singletracków, które powstały we współpracy Gminy Zawoja ze słowacką Gminą Oravská Polhora, wraz z infrastrukturą towarzyszącą: tor rowerowy typu pumptrack, park rowerowy, budynek techniczno-socjalny, oraz oznakowanie istniejących dróg gminnych i leśnych, mający na celu połączenie obu Gmin.

Po stronie polskiej to 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych, o różnym stopniu trudności, które umożliwiają rowerową rekreację w kompleksie Masywu Mosornego Gronia. Połączenie ze Słowacją (5,2 km dwukierunkowy singletrack), rozwija transgraniczną turystykę rowerową. Po Słowackiej stronie znajduje się 40 km sieć doskonałych dróg szutrowych, opasających południowe stoki Babiej Góry.

W Zawoi Morgi, przy starcie ścieżek znajduje się dual pumptrack z sekcją skoczni treningowych oraz ścieżką treningową dla początkujących, zawierającą elementy imitujące naturalne przeszkody z górskich, naturalnych ścieżek.

babia-gora-trails-zawoja-62(1)
Wodospad

Fitness

Okazały wodospad powstały na Mosornym Potoku (Mosorczyku) znajduje się w lesie. Liczy około 8 m wysokości i należy do największych w Beskidach. Ma postać pionowego progu zbudowanego z warstw fliszu karpackiego. Biegnie do niego niebieski szlak turystyczny, który następnie pnie się na Mosorny Groń.

Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne

Domkowa, drewniana kaplica na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, gontowym. Wybudowana przez tutejszego gospodarza Wojciecha Trybałę na w latach 1905-1908. Na jej frontonie znajdują się drewniane rzeźby pochodzące prawdopodobnie z pierwszego zawojskiego kościoła. Wewnątrz kaplicy mieści się drewniany ołtarz w stylu neogotyckim.

resized-image-Promo(1)

Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej

Prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców z początków ubiegłego stulecia.

Tworzą go trzy zagrody jednobudynkowe – z lat 1900, 1910 i 1802-15, kuźnia, spichlerzyk i kapliczka. Ekspozycja etnograficzna mieści się w chacie z lat 1802-1815. Do momentu przeniesienia w 1987 roku, funkcjonowała ona jako dom z kurnym piecem.